Sieć internetowa jest dla wielu z nas źródłem informacji i wiedzy, której często ufamy za bezrefleksyjnie. Od mody po ciekawostki historyczne, setki danych dostępnych w internecie wydają się wiarygodne i rzetelne. Z drugiej jednak strony – czy tak naprawdę można zaufać wszystkiemu, co jest udostępniane w sieci? Czy informacje w internecie zawsze są wiarygodne? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, należy postawić się w roli krytycznego odbiorcy informacji.
Czy informacje w Internecie zawsze są wiarygodne?
Internet dostarcza nam mnóstwo informacji. Od zawierania zakupów przez Google po czytanie serwisów informacyjnych, jest wiele źródeł danych i treści, z których korzystamy. Ale jak wiadomo, nie wszystkie informacje w Internecie są wiarygodne.
W jaki sposób określać wiarygodność informacji?
Wszystkie rodzaje treści można podzielić na te, które są wiarygodne, a które są wadliwe lub bezwartościowe. Początkowo może sprawiać wrażenie, że określenie, czy dane źródło jest wiarygodne, jest trudne. Prawda jest taka, że należy przeanalizować kilka czynników, aby samodzielnie określić, czy informacje zostały przedstawione w prawidłowy sposób.
Cechy wiarygodnych informacji
Oszustwa i błędne informacje są osławione w Internecie. Może to być oszustwo, które może mieć wpływ na twoje finanse lub wywołać stres; błędy lub sfałszowane informacje, które działają zgodnie z twoimi przekonaniami i powodują, że źle postrzegasz innych.
Aby określić, czy dane źródło jest wiarygodne, należy wziąć pod uwagę następujące cechy:
- Autorytet źródła informacji
- Data publikacji
- Reputacja autora
- Język i styl treści
- Rzetelne źródła informacji
Cechy niewiarygodnych informacji
Przy ocenie informacji warto zwrócić uwagę na:
- Brak autorytetu źródła
- Szemrane celu informacji
- Adres IP źródła
- Nazwa użytkownika autora
- Fabrykowanie wartości dodanych
Podsumowanie
Chociaż Internet oferuje przydatne informacje, można trafić na niewiarygodne informacje. Chociaż generalnie informacje są powszechnie dostępne, to każdy użytkownik musi sam podejmować decyzję o wiarygodności informacji, których szuka, po wzięciu pod uwagę wszystkich czynników. Jeśli weźmiemy pod uwagę wymienione powyżej cechy, będzie nam łatwiej określić, czy dany źródło jest rzetelne i wiarygodne.