Jak przygotować się do mediacji? Praktyczne wskazówki

Mediacja to korzystne rozwiązanie konfliktów, ale jest też wyzwaniem. Wbrew pozorom wymaga przygotowania – wiedzy i umiejętności. Na szczęście nie zmusza do specjalistycznego przeszkolenia. Poniżej przedstawiamy solidny zestaw wskazówek, dzięki którym będziesz w stanie dobrze przygotować się do trudnego spotkania.

Co to jest mediacja?

Mediacja jest rodzajem negocjacji, których celem jest uzgodnienie rozwiązania jakiegokolwiek problemu bez potrzeby postępowania sądowego. Jest to proces, w którym osoba z zewnątrz, zwana mediatorami, pomaga stronom osiągnąć porozumienie. Mediacja daje szanse na pogodzenie interesów obu stron, tak aby efekt końcowy był dla nich satysfakcjonujący.

Dlaczego warto?

Uczestnictwo w mediacji pomaga stronom divergentnym uniknąć opóźnień w postępowaniach sądowych i niepotrzebnych kosztów, jakie ponoszą, gdy zmuszeni są do rozstrzygania spraw w sądzie. Nie tylko minimalizuje ona ilość czasu i pieniędzy potrzebną do dotarcia do porozumienia, ale także pomaga stronom, aby samodzielnie doszły do porozumienia, które będzie dla nich wygodniejsze.

Jak się przygotować?

Sporządź listę swoich postulatów. Na liście powinny się znaleźć: przedmiot sporu, konkretne propozycje dotyczące tego, co powinieneś otrzymać, oraz do jakich ustępstw jesteś gotów zgodzić się. Jeśli wiesz, czego chcesz, będziesz dużo dalej od osiągnięcia porozumienia.

Uzyskaj informacje. Dowiedz się, w jaki sposób sprawa może być rozstrzygnięta na drodze sądowej. Pozwoli Ci to oszacować, jakie możliwości masz w negocjacjach oraz jakie będą najlepsze.

Skontaktuj się z mediatorem. Porozmawiaj z mediatorem i wyjaśnij swoją sytuację. Ważne jest, aby zrozumieć zadania, jakie on stoi przed sobą w trakcie procesu mediacji.

Poniżej znajdują się dodatkowe wskazówki dotyczące uczestnictwa w mediacji:

  • Bądź przygotowany na to, że proces trwa dłużej. Może być potrzebnych kilka spotkań, by osiągnąć kompromis lub inny przyzwoity wynik.
  • Zadawaj pytania, jeśli czegoś nie rozumiesz. Bądź gotowy również na odpowiedzi na Twoje pytania.
  • Wykazuj gotowość do współpracy i elastyczności w dotarciu do porozumienia. Elastyczne myślenie i nastawienie na rozmowy, będzie miało pozytywny wpływ na Ciebie i na innych uczestników.
  • Utrzymuj twarde linie negocjacji, które nie będą nieuzasadnione lub skrajnie. Oznacza to, że powinieneś dążyć do porozumienia, które jest dla Ciebie do zaakceptowania, ale jest również satysfakcjonujące dla drugiej strony.
  • Upewnij się, że wszystkie ustalenia i umowy są dokładnie odnotowane. Pozwoli Ci to uniknąć problemów ze stroną przeciwną.
  • Jeśli nie możesz osiągnąć porozumienia, skontaktuj się z prawnikiem, który może wyjaśnić, co możesz zrobić w dalszej kolejności.

Podsumowanie

Mediacja jest świetnym sposobem na efektywne rozwiązanie problemów bez potrzeby uciekania się do postępowania sądowego. Dobrze do przygotowanie się do mediacji znacznie zwiększa Twoje szanse na osiągnięcie satysfakcjonującego i satysfakcjonującego dla obu stron porozumienia.