Jakie korzyści daje posiadanie prawnika w firmie?

Od wielu lat posiadanie własnego przedstawiciela prawnego w firmie jest postrzegane jako znak ochrony zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ma ono jednak wiele więcej do zaoferowania: pełne wsparcie przy negocjacjach, a także w wytyczaniu postępowania w sytuacjach szczególnych. Niniejszy artykuł ma na celu omówienie korzyści jakie płyną z posiadania prawnika w firmie.

Korzyści z posiadania prawnika w firmie

Posiadanie prawnika w firmie to zatem znacznie więcej niż samo doradztwo prawne. Prawnik w firmie to pełnoprawny członek zespołu mający wpływ na codzienną działalność biznesową firmy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców przybliżamy, jakie korzyści może przynieść obsadzenie posady prawnika w firmie:

Uniknięcie opłat odpowiedzialności cywilnej

Pierwszym, a także bardzo ważnym benefitem jest możliwość uniknięcia opłat odpowiedzialności cywilnej. Prawnik w firmie to osoba, która nie tylko zadba o to, aby zredukować ryzyko ponoszenia kosztów niekorzystnych zawieranych zobowiązań prawnych, ale również wspomaga procesy biznesowe, na których firma czerpie korzyści finansowe. Specjalista w dziedzinie prawa pracy i kontraktów pozostanie na bieżąco z nowymi przepisami i będzie utrzymywał wymagane standardy.

Skuteczny dostęp do usług prawnych

Kolejnym korzyścią jest skuteczny dostęp do profesjonalnych usług prawnych. Firma, która posiada swojego prawnika, ma łatwy dostęp do usług prawnych, w przeciwieństwie do firm, które muszą usługi tego typu zlecać zewnętrznym podmiotom. Posiadanie własnego specjalisty z zakresu prawa oznacza szybszy czas działania, skuteczniejsze działanie i mniejsze koszty w porównaniu do wynajmowania usług prawniczych na zewnątrz.

Szybsze rozwiązywanie prawnych konfliktów

Prawnik może również pomóc firmie w szybszym rozwiązywaniu prawnych konfliktów. Opracowanie odpowiednio dostosowanego do potrzeb rozwiązania, opartego na obowiązujących przepisach prawnych, zapobiegnie przyszłym problemom. Takie podejście pozwoli również zaoszczędzić czas i pieniądze w przypadku wystąpienia sporów klientów lub kontrahentów.

Bieżące informacje na temat nowych regulacji

Korzystając z usług prawnika, przedsiębiorca ma korzyść w postaci bieżącego śledzenia wprowadzanych okresowo zmian w prawie. Specjalista w dziedzinie prawa odpowiedzialny za jego aktualizację pozwoli uniknąć dotkliwych prawnych problemów i konsekwencji, które mogą mieć miejsce w przypadku, gdy firma będzie postępować wbrew przepisom.

Zwiększenie wiarygodności

Posiadanie prawnika w firmie, który staje na straży jej interesów, zwiększy prestiż firmy i zaufanie klientów. Firma będzie wyróżniać się wśród konkurencji, a jej zespół zyska zaufanie nawet najbardziej wymagających klientów.

Większa przewaga konkurencyjna

Podsumowując, każdy przedsiębiorca powinien rozważyć posiadanie w firmie prawnika. Posiadanie własnego prawnika do obsługi firmowych interesów może przynieść szereg korzyści, @w tym uniknięcie niekorzystnych zobowiązań, skuteczny dostęp do usług prawnych, szybsze rozwiązywanie prawnych konfliktów i zwiększona wiarygodność w oczach klientów. Co więcej, firma może stać się bardziej innowacyjna i odnieść większy sukces, dzięki szybszemu i skutecznemu postępowaniu w obliczu wszelkiego rodzaju wyzwań prawnych i konkurencyjnych:

  • Uniknięcie opłat odpowiedzialności cywilnej
  • Skuteczny dostęp do usług prawnych
  • Szybsze rozwiązywanie prawnych konfliktów
  • Bieżące informacje na temat nowych regulacji
  • Zwiększenie wiarygodności
  • Większa przewaga konkurencyjna