Polska jest krajem rozwiniętym-przynajmniej tak wynika z międzynarodowych raportów. Mieszkańcy naszego kraju jednak częściej się z tym nie zgadzają, niż zgadzają i mają ku temu solidne powody.
Kraj rozwinięty kojarzy się nam przede wszystkim z wysokimi, nowoczesnymi budynkami, bezpieczeństwem, dobrymi świadczeniami socjalnymi, oraz bogatym społeczeństwem. Niezbędnym elementem wysoko rozwiniętego kraju jest także opieka medyczna na bardzo dobrym poziomie. W większości wysoko rozwiniętych krajów nieco inaczej wygląda codzienne życie, niż w Polsce.
Na Zachodzie przecież niewielu ludzi popada w takie tarapaty finansowe, jak u nas. Ponadto warto nadmienić, że standard życia jest zdecydowanie inny-nieporównywalnie wyższy. W Niemczech na zagraniczne wczasy wyjeżdżają zwykli, zwyczajni ludzie, wykonujący na co dzień mało skomplikowane prace, takie jak sprzedawca, kasjer, sprzątaczka. Tam ludzie raz na jakiś czas mogą sobie bez większych wyrzeczeń pozwolić na takie wczasy. U nas w Polsce nie jest to takie oczywiste. Wczasy zagraniczne nadal wydają się być oznaką luksusu, oraz dostatniego życia.
Kolejną różnicą jest praca-na Zachodzie nie dopuszcza się czegoś takiego do wiadomości, jak niezapłacenie pracownikowi za wykonaną pracę, nie wspominając już o nadgodzinach. W Polsce niewielu pracodawców rozlicza się z pracownikami w kwestii nadgodzin w terminie. Inną kwestią są zarobki-w Polsce większość ludzi zarabia między 1500 a 2500z zł netto miesięcznie, co w przypadku, gdy pracuje tylko jeden członek rodziny zaczyna powodować problemy finansowe.
Na Zachodzie pensje są zdecydowanie wyższe, przy nieco tylko wyższych kosztach codziennego utrzymania. Dzięki temu ludzie czują się bezpieczniej i pewniej, czując stabilność finansową. Opieka zdrowotna w przypadku Polski to bardzo drażliwy temat. Nigdzie na Zachodzie coś takiego nie mogłoby się dziać, jak u nas. Starsi ludzie, pozostawieni niekiedy bez żadnej pomocy na szpitalnych łóżkach. Czy tu przestrzega się w odpowiednim stopniu praw człowieka?