Praca-dla wielu z nas jest codziennym niemiłym obowiązkiem, jednak są i tacy, którym sprawia ona wiele przyjemności. Ludzie, którzy udają się do pracy z pasją, zamiłowaniem są dużo szczęśliwsi i rzadziej zapadają na choroby psychiczne. Osoba, która chce chodzić do pracy, a nie musi chodzić do pracy bardziej się do niej przykłada i częściej się w niej realizuje.
Jednak co jest kluczem do bycia szczęśliwym w pracy? Przede wszystkim dobra atmosfera i dobre wynagrodzenie, bezpieczeństwo pracy i co najważniejsze, przestrzeganie przepisów prawa pracy. Każdy, kto pracuje w dobrej firmie zapewne wie, co oznacza fachowe przestrzeganie przepisów pracy. Jednym z nich jest chociażby terminowe wypłacanie wynagrodzeń.
Terminowość bywa jednak kłopotem dla niektórych pracodawców w ostatnich latach, zwłaszcza w dobie kryzysu. Jednak ci pracodawcy, którzy przestrzegają terminu wypłacania wynagrodzeń są ostrzegani bardzo pozytywnie na rynku pracy. Kolejnym z przepisów prawa pracy jest ograniczenie liczby godzin w pracy w ciągu dnia, oraz określenie minimalnego czasu odpoczynku pracownika, bez względu na jego formę zatrudnienia.
Oznacza to tyle, że każda z osób, która jest zatrudniona w przedsiębiorstwie, bez znaczenia, czy ma podpisaną umowę o zlecenie, o dzieło, czy o pracę, ma prawo do odpoczynku każdego dnia, oraz do minimum 40-godzinnego odpoczynku raz w tygodniu. Prawo pracy całkowicie zabrania zatrudniać ludzi bez umowy. Taki proceder to nie tylko uchylanie się od płacenia podatków, lecz także narażanie ludzi na niebezpieczeństwo, gdyż w razie wypadku, poszkodowany pracownik nie jest ubezpieczony i musi leczyć się z własnej kieszeni. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku pracowników fabryk, czy pracowników budowlanych.
Pracownicy fizyczni są przecież z założenia bardziej narażeni na urazy i wypadki podczas pracy, niż pracownicy umysłowi, siedzący całe dnie za biurkiem, czy przy komputerze. Zatrudnianie ludzi bez umowy jednak nadal jest w Polsce dość popularne, dotyczy się zwłaszcza zatrudniania obcokrajowców z uboższych krajów, takich jak Ukraina, czy Białoruś. Coraz dotkliwsze kary mają na celu zapobiegnięcie temu zjawisku, jednak nie jest to takie łatwe.
Foto: http://pl.freeimages.com/photo/federal-courthouse-1229425